![](https://static.wixstatic.com/media/089fc3_b59ff7a5b0074bfd95669e7ef76b5b6e~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_653,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/089fc3_b59ff7a5b0074bfd95669e7ef76b5b6e~mv2.jpg)
Kada smo počinjali svoj ljubavni život, bilo je popularno da svojoj simpatiji negde, uglavnom na fasadi zgrade gde stanuje, autolakom napišeš romantičnu poruku. Najčešće jednostavnu: „Volim te!“.
Ako bi to radio u januaru, prst na kapici spreja bi se gotovo zaledio i na njemu ostalo srebro. „Srebrni prst“ trajao bi po nekoliko dana a ti bi drugove lagao kako si ćaletu pomagao da ofarba limariju.
Jednom sam to radio u blizini Pete beogradske gimnazije i naišla je policija. Kada su videli da na zidu piše „Vol..“, nasmejali su se i rekli da će me pustiti ako im obećam da ću da odem po farbu i vratim zid u pređašnje stanje. Nisam imao drugog izbora…
**
Društvene mreže, materijalistički pogled na život i davanje apsolutne prednosti sadašnjem trenutku u odnosu na budućnost doveli su do toga da istinska osećanja možemo pronaći samo slučajno, u potrazi za seksom za jednu noć. Ipak, biologija je neumoljiva - vreme provedeno na ovoj planeti bez ljubavi i ne može se smatrati životom.
Tretman koji ljubav ima u današnjem svetu potpuno je nedopustiv, reći će iskusan svet, a ni veliki deo mladih ovoj konstataciji neće protivrečiti. Nema više pravih muškaraca, kažu devojke. Žene se danas rađaju bez srca, pričaju momci.
Romantika je mrtva, tvrde i jedni i drugi. Površnost joj je pucala u glavu. Društvene mreže su je izbole u leđa i bacile niz liticu u reku. Kako sada da se volimo?
Vreme provedeno na ovoj planeti bez ljubavi i ne može se smatrati životom
**
Kuknjava za nekim prošlim vremenima nije ništa novo. Praktično, i u stara dobra vremena ljudi su kukali za starim dobrim vremenina. Međutim, da bi se ubistvo romantike utvrdilo, prvo moramo identifikovati leš.
Reč „romantika“, odnosno pridev „romantičan“ ima više različitih značenja. Ono koje se najčešće podrazumeva u lamentima nad prošlošću jeste „onaj ko ima veze s ljubavlju“: dirljiv, nežan, sentimentalan…
Ipak, druga značenja koja se nude za ovu reč mnogo su približnija današnjem poimanju romantičnog: imaginaran, nepraktičan, sklon idealizaciji… Da li je upravo to ono telo koje leži pred nama na stolu za obdukciju? Čini se da jeste!
Onda treba da utvrdimo uzrok smrti. Psiholozi vide tri ključna faktora: tehnološki napredak, rastuću lenjost i iluziju neograničenog izbora.
Baš kao i u svetu telesnog, gde je skrolovanje zamenilo kretanje, i kod emocija je prvoosumnjičeni tehnološki napredak. Prema psiholozima, mladima je mnogo lakše da napišu kratku poruku nego da se nađu uživo. Čak je i poklanjanje cveća pokleklo - pa zašto ići do cvećare kad već postoji emodži u obliku cveta!
Usklađujući se sa opštom brzinom protoka informacija, današnji ljubavnici postali su mnogo zainteresovaniji za sadašnji trenutak u odnosu na ono što dolazi nakon njega. Drugim rečima, ne traže saputnika nego šemu. Pa koliko traje, nek traje. Kad postane dosadno, idemo dalje. Ljubavnici se mnogo više ocenjuju nego što se zaljubljuju. Ispostavlja se da je romantiku ubila matematika.
I rastuća lenjost je neka vrsta romantike. Zašto komplikovati s organizacijom izlaska kad je moguće dopisivati se sa deset frajera ili riba odjednom? Osim toga, nema potrebe za spremanjem, pronalaženjem odevne kombinacije i smišljanjem zanimljivog mesta za susret kada je celu operaciju moguće obaviti iz svog kreveta?
Biti iskusan zavodnik danas znači imati u telefonu dovoljno intrigantnih fotki, koje se po potrebi šalju zanimljivim osobama. Eto, to je flert.
Na kraju, iluzija neograničenog izbora možda je najveći dželat romantike: nema potrebe za srodnom dušom. Treba pronaći privlačnu osobu, spavati s njom i ne opterećivati se time da li ćete se ikada više sresti. Ako se sretnete, super. Ako ne, kao u čekaonici: sledećiii!
Nije da i pre nisu postojale šeme za jedno veče, ali ono što je bilo drugačije jeste to što su one spadale u potragu za ljubavlju i romantikom. Sada se te dve stvari smatraju klopkom koju treba izbeći. Sve to skupa predstavlja povratak u daleku mračnu prošlost, kad su se veze rađale iz puke potrebe za hranom i seksom, a ne radi emocionalnog ispunjenja.
Biti iskusan zavodnik danas znači imati u telefonu dovoljno intrigantnih fotki, koje se po potrebi šalju zanimljivim osobama. Eto, to je flert
**
Iz nekog razloga ukorenjeno je mišljenje da žene imaju veću potrebu za romantikom nego muškarci. Razlog bi moglo biti to što su muškarci grlati, glavati, govore ono što misle (trebalo bi) ili ne govore skoro ništa, a na svom telu imaju skazaljku koja tačno pokazuje gde su i šta naumili. Suptilnost, nagoveštaji i nežnost jednostavno ne spadaju u prvih 100 muških osobina.
Osim toga, romantika je otkrivanje slabosti, a mi ne volimo da nam se vide slabosti. Kao dokaz da smo emocionalno trapavi često se navodi i podatak da je više od 84 odsto konzumenata romantične literature i kinematografije ženskog pola.
Ako za polaznu tačku uzmem sistem spojenih sudova, rešenje bi moglo da bude da žene počnu da jure romantične tipove, a onda će njih sve više biti. Ili, što bi rekao Duško Dugouško: „Ako lutka hoće zeca, dobiće zeca!“. Znam, nije tako jednostavno.
Posebno zbog toga što se poštovanje u ophođenju, fini maniri i ljubaznost najčešće protumače kao flert, a onda odmah kreće boj za odvlačenje u krevet, zajedničko letovanje i verenički prsten. Pa ti budi fin!
S druge strane, ali u istom smeru, svako pokazivanje romantične strane ličnosti dovodi do etikete manipulatora. Iz nekog razloga devojkama je teško da poveruju kako je muškarac uistinu takav.
Ako za polaznu tačku uzmem sistem spojenih sudova, rešenje bi moglo da bude da žene počnu da jure romantične tipove, a onda će njih sve više biti
**
Nemali broj puta pozivali su me u podkaste gde su muško-ženski odnosi centralna tema razgovora. Odbijao sam da gostujem. O ženama i muškarcima ne znam ništa osim da svoju devojku zgrlim toliko jako da se svi rvači sveta momentalno upišu na francuski jezik, a džudisti počnu da pišu Hello Kitty olovkom.
Međutim, glavno pitanje ovde je: koliko dugo čovek može živeti bez ljubavi i da li se to uopšte može nazvati životom? Pritom, biti voljen jeste stanje koje se čak može pripisati materijalnoj kategoriji, jer podrazumeva dobit.
Ali, voleti znači pronaći smisao. A ljubav se ne dešava tek tako. Ne dolazi sama. Njoj se vrata moraju širom otvoriti, a jedini način za to jeste dopustiti sebi potisnutu potrebu za romantikom, bila ona predigra za seks, idealizacija, nerealna potraga za vrlinom ili pružanje ruke ka srodnoj duši. Ne gledajte u Instagram, gledajte u oči!
Nedavno mi je u posetu došao drugar i na šanku u kuhinji video Montana Colors srebrni sprej. „Šta će ti ovo, kada ćeš da odrasteš?“, pitao je. „Uopšte nisi romantičan“, rekao sam.
U svakom slovcetu ispisana istina. Odličan tekst!
Katarina Aćimović